Кошик

СПРАВЖНІЙ БАРОН МЮНГХАУЗЕН

11.05.2017
Thumbnail Image 1

Майже 300 років тому 11 травня 1720 року народився на світ Карл Фрідрих Ієронім барон фон Мюнхга́узен, так, так, той самий барон Мюнхаузен, найбільш відомий та харизматичний фантазер, автор і герой незвичайних та кумедних історій.

Карл народився у німецькому місті Боденвердер п’ятим з восьми дітей у родині полковника Отто фон Мюнхгаузена. У 17-річному віці приїхав до Росії в якості пажа молодому герцогу Антону Ульриху, де з часом зробив військову кар’єру, проте в 1752 році залишив військову службу та повернувся до Німеччини до рідного Боденвердера, де й прожив до самої смерті у 1797 році.

У Броденвердері барон вів розмірений спосіб життя, спілкувався переважно з сусідами, розповідаючи їм вражаючи історії про свої мисливські походеньки й пригоди в Росії. Розповіді як правило проходили у мисливському павільйоні Мюнгхаузена, прикрашеному головами диких тварин, відомому як «павільйон брехні», або ж у трактирі при готелі «Король Пруссії».

«Зазвичай він починав розповідати після вечері, запаливши свою величезну пенькову люльку з коротким мундштуком і поставивши перед собою келих із гарячим пуншем… Він жестикулював все виразніше, крути на голові свою маленьку щигольську перуку, обличчя його все більше оживало й червоніло, і він, зазвичай дуже правдива людина, в ці хвилини захоплено розігрував свої фантазії» - так згадує ці посиденьки один зі свідків подій.

Оповідання барона про в’їзд до Петербургу на запряженому в сані вовку, розрізаний навпіл кінь в Очакові, кінь на колокольні, скажені шуби, вишневе дерево на голові в оленя широко розходилися околицями й навіть потрапили до друку. Вперше сюжети Мюнгхаузена згадуються в 1761 році у книзі графа Рокса Фрідриха Лінара, пізніше в 1781 році берлінський альманах «Путівник для веселих людей» опублікував збірку забавних історій – 16 сюжетів, включаючи сюжети, описані Лінаром, та деякі «бродячі» сюжети, зазначивши, що вони належать пану М-г-з-ну, а в 1785 році англійською мовою вийшла книга авторства Распе, в якій усі історії об’єднані у єдину сюжетну лінію та розповідаються від першої особи. Адаптовану німецьку версію пізніше опублікував Бюргер. Кажуть, що барон Мюнгхаузен був шалено розлючений, коли дізнався про книгу, і навіть збирався судитися через обезчещене ім’я. Книга дуже швидко стала популярною в Європі, і до Бранденверу почали з’їжджатися охочі подивитись на «барона-брехуна». Іноді Мюнгхаузену навіть доводилось виставляти охорону навколо будинку, щоб проганяти цікавих.

У віці 74 роки після смерті дружини барон одружився вдруге на 17-річній легковажній дівчині Бернардині фон Брун, яка народила йому доньку, яку барон не визнав. Мюнгхаузен розпочав гучне розлучення, в результаті якого він розорився, а його дружина втекла закордон. Вся ця ситуація дуже підірвала сили барона і в 1797 році він помер від апоплексичного удару. Перед смертю служниця, що доглядала його, спитала, яким чином він втратив два пальці на нозі (він відморозив їх у Росії), на що Мюнгхаузен відповів «Їх відкусив на полюванні білий ведмідь». Це був останній жарт барона Мюнгхаузена.

 

Пригоди Барона Мюнхгаузена скачати epub, fb2, pdf

Підпишись на новини

Отримуй інформацію про новинки

Вхід на сайт